Eleni to jedna z najpopularniejszych piosenkarek polskiej sceny muzycznej.

Jej rodzice, Perykles i Despina Milopulos, to emigranci okresu wojny domowej w Grecji, którzy osiedlili się w Polsce w latach 50. XX wieku. H. Milopulos urodziła się w 1956 roku w Bielawie na Dolnym Śląsku, tam też ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. Zadebiutowała w szkolnym zespole muzycznym Niezapominajki, uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu Ballada. Po maturze w 1975 roku zaczęła występować w studenckim zespole Hellen a następnie została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. W 1980 roku rozpoczęła karierę solową. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. Pierwszą płytę długogrającą Po słonecznej stronie życia nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. W 1980 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę Ty jak niebo, ja – jak obłok, która okazała się wielkim sukcesem i w 1982 roku doczekała się swojej anglojęzycznej wersji pt. Lovers.

Nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobywając aż osiem Złotych Płyt oraz dwie Platynowe Płyty. Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz w Good News Festival w Częstochowie. Oprócz występów na większych krajowych scenach, koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

W swoim repertuarze posiada piosenki takich kompozytorów, jak Kostas Dzokas, Aleksander Białous, Andrzej Ellmann, Krzesimir Dębski, Jarosław Kukulski, Piotr Kałużny, Jerzy Milian i Waldemar Parzyński, do których teksty napisali znakomici literaci Lech Konopiński, Nikos Chadzinikolau, Jacek Bukowski, Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Magda Wojtaszewska czy Andrzej Sikorowski.

Mężem Eleni jest Fotis Tzokas, który jest bratem założyciela zespołu Prometheus, Kostasa Tzokasa. Kostas Tzokas jest również jej managerem oraz autorem niektórych piosenek.