Nikos Rusketos urodził się w Zgorzelcu. Pochodzi z rodziny greckich emigrantów, którzy z powodów politycznych opuścili Grecję, znajdując schronienie w nowej ojczyźnie, Polsce.

W 1916 roku do Zgorzelca, wówczas miasta niemieckiego, przyjechało 6500 greckich żołnierzy z IV Korpus Armii Greckiej oraz 500 członków ich rodzin. W 1949 roku ponownie do Zgorzelca przybyło około 14 tysięcy uchodźców ze słonecznej Hellady. Jak się okazało później, zostali tu na wiele lat.

Nikos posiada obywatelstwo greckie, a od 1994 r. także polskie, nadane przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Wałęsę. Całe życie związany jest z Polską. W rodzinnym mieście wychowywał się w greckiej tradycji. Jednak chodząc do zgorzeleckich przedszkoli i szkół razem z polskimi przyjaciółmi wchłonął również polskie zwyczaje. Dlatego mówi, że ma dwie ojczyzny.

Od pierwszej klasy szkoły podstawowej Nikos grał na perkusji i śpiewał. Gdy miał 15 lat, umarł mu ojciec, który wcześniej kupił mu wymarzony własny instrument perkusyjny. Rok wcześniej z greckimi kolegami artysta założył grecki zespół Kwiaty Akropolu, z którym koncertował kilka lat i reprezentował swoje miasto – Zgorzelec, odnosząc już wówczas spore sukcesy na przeglądach i festiwalach. Nie zdążył ukończyć szkoły muzycznej, do której uczęszczał, gdyż w wieku 17 lat rozpoczął zawodową przygodę z estradą – wielotygodniowe trasy koncertowe i podróże po wielu krajach Europy. Pod koniec lat siedemdziesiątych Nikos Rusketos zaangażowany został przez Kostasa Dzokasa do udziału w koncertach rozpoczynającej wówczas dynamiczną karierę piosenkarki Eleni, z zespołem Prometeusz.

W 1979 r. wraz z mamą i braćmi wyjechał do Grecji. Tam śpiewał i grał w tak zwanych „Kiendrach”. Po uregulowaniu spraw z obywatelstwem i wojskiem, po sześciu miesiącach powrócił do Polski, do polskiej narzeczonej i do kontynuacji swojego ulubionego zawodu wokalisty. Od 1981 r. do 1989 r. wyjechał na kontrakt do Holandii, występując w największych międzynarodowych klubach, wśród międzynarodowych artystów. W przerwach z wielkim powodzeniem koncertował w Polsce na wielu imprezach estradowych. Po rozpadzie greckich zespołów występujących na polskiej scenie muzycznej, takich jak Hellen, Kwiaty Akropolu czy Prometeusz, w 1982 r. wraz z innymi muzykami utworzył grecką grupę Orfeusz, której liderem został. Wziął udział w dziesiątkach programów radiowych i telewizyjnych. Wydał kilkanaście płyt kompaktowych, oraz nagrał ze swoimi piosenkami wiele teledysków. Jest czołowym artystą i jednym z najpopularniejszych Greków w Polsce.

Po zmianach ustrojowych w Polsce, w 1989 r., powrócił na dobre do kraju i otworzył własną działalność impresaryjną, istniejącą do dziś i obejmującą Polskę i zagranicę. Zdobywając doświadczenie i kontakty w krajach Beneluksu, stał się samoistnie firmą podobną do Pagartu. Wysłał na kontrakty za granicę wiele polskich zespołów i artystów. W 2000 roku sprowadził do Zgorzelca jako gwiazdę III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej niekwestionowanej sławy piosenkarza Demisa Roussosa. Od tego czasu się przyjaźnią, a Nikos stał się jego managerem w Polsce. Wystąpili wspólnie na kilkunastu koncertach w największych halach i amfiteatrach w kraju. W wielu miastach Polski organizuje Dni Greckie z udziałem wielu znakomitych artystów greckich.

Nikos Rusketos od dziecka promuje w Polsce jak najlepiej swoją drugą ojczyznę Grecję, pomimo że widział ją po raz pierwszy w wieku 21 lat. Niewątpliwie ma poczucie spełniania misji, przez szacunek do swoich rodziców i historii wielkiego narodu greckiego. Nie zatracił swojej tożsamości narodowej i jest niewątpliwie ambasadorem Grecji w Polsce.

W Zgorzelcu, mieście w którym się urodził, Nikos jest już szóstą kadencję radnym w miejskim samorządzie. Jest promotorem kultury greckiej w Polsce. Zorganizował dziesiątki koncertów estradowych. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem XXII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej. Od 1990 roku jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Greków w Polsce z siedzibą w Zgorzelcu. Przez fakt zamieszkiwania Greków w Polsce i występy wielu greckich formacji na Polskiej estradzie, muzyka grecka przeniknęła do polskiej muzyki rozrywkowej lat 70. i 80. Nikos organizował również koncerty w Atenach, dla Polonii, z udziałem polskich artystów.

W 2006 r. wokalista obchodził 30-lecie swojej pracy artystycznej. Z tej okazji została nagrana piosenka Polska Grecja to ja. Koncert jubileuszowy odbył się 28 maja 2006 r., podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu. Publiczność zgotowała Nikosowi prawdziwy jubileusz, śpiewano Sto lat, były fajerwerki, muzyk otrzymał Złotą Płytę od Wydawnictwa Muzycznego EDAM, drugą Złotą Płytę od Burmistrza Miasta Zgorzelec. Koncerty jubileuszowe odbyły się na największych scenach Polski, a gościem specjalnym był światowej sławy gwiazdor Demis Roussos. Zespół Orfeusz współpracował z tym artystą od 2000 roku, dając wspólnie kilkanaście koncertów na największych scenach w Polsce. Wspólny koncert na festiwalu w Sopocie w 2006 r., nagranie wielu programów telewizyjnych plasuje ich w czołówce polskich propozycji estradowych. Na 30-lecie działalności zespołu Orfeusz powstała piosenka zatytułowana Powiedz, że to życie, do której muzykę napisał Robert Bartusik, a słowa Nikos Rusketos. Do niej powstał również koncertowy teledysk. W tym samym roku został wydany krążek Live Songs. 35-lecie to czas wydania podwójnego albumu, jednego z piosenkami po polsku, a drugiego po grecku. Orfeusz zapraszany jest do udziału w najlepszych programach telewizyjnych, imprezach masowych w ramach dni miast, dożynek, festiwali, wielkich festynów, pikników, kongresów, prestiżowych bali, gdzie występuje wspólnie z całą plejadą gwiazd polskiej i międzynarodowej estrady.

Nikos Rusketos przyjaźni się i współpracuje z gwiazdami polskiej, greckiej i światowej estrady jak: Krzysztof Krawczyk, Grupa Feel, Marcin Daniec, Maryla Rodowicz, Andrzej Czerniewski, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Tadeusz Drozda, Kabaret Ani Mru Mru, Czerwone Gitary, Ryszard Rynkowski i wielu innych. Współpracuje z greckimi gwiazdami jak: Demis Roussos, Elena Paparizou (laureatka festiwalu Eurowizji 2005), Angela Zilia i Bessy Argiraki (laureatki Sopot Festiwal), Paulos Raptis, Kostas Turnas, Pasxalis, Petros Gaitanos, Dakis, Mando (uświetniają swoimi recitalami Dni Greckie organizowane w wielu miastach w Polsce).

W drodze do popularności pomogli Nikosowi wspaniali przyjaciele, Andrzej Kosmala – kompozytor, autor tekstów, właściciel studia nagraniowego, manager Krzysztofa Krawczyka oraz Marian Bachryj – przyjaciel i najdynamiczniejszy organizator w Polsce.

Zespół jest gorąco oklaskiwany w największych salach koncertowych i amfiteatrach. Wiele ich piosenek stało się przebojami. Śpiewają znane i lubiane na świecie greckie przeboje oraz piosenki napisane dla Nikosa, śpiewane po polsku i grecku. Wiele utworów stworzyli polscy kompozytorzy: Jerzy Lichacz, Bogdan Starzyński, Robert Bartusik, Mieczysław Jurecki. Polskie teksty napisali Wiesław Wolnik, Agnieszka Osiecka, Andrzej Silski, Janusz Wegiera, Janusz Szczepkowski, Stanisław Głowacz.

Nikos Rusketos śpiewa Polakom o Grecji. Zorba, Sirtaki, Hasaposerwiko – to tańce i melodie, które zawsze rozbawiają najbardziej wybredną publiczność. Tańce Cifteteli i Zeimbekiko z rytuałem tłuczenia talerzy to prawdziwa grecka zabawa, do której wciągana jest publiczność. Część z nich przebrana w greckie stroje „Udaje Greka”. Wiązanka hitów greckich, niezapomniane piosenki Demisa Roussosa, i przeboje Orfeusza –  to kolejna porcja sprawdzonej muzyki. Znakomite brzmienie greckich instrumentów bouzouki, połączone z elektrycznymi gitarami, dynamiczne tańce i choreografia, wiele różnorodnych kostiumów, nowoczesne brzmienie zespołu grającego na żywo, daje zaskakujący i porywający program składający się na znakomity koncert, jedynej profesjonalnej grupy greckiej w Polsce.

Na koncertach nie brakuje przebojów Nikosa Rusketosa, śpiewanych z publicznością po polsku, takich jak: Ech, bogatym być, Nie mów mi do widzenia, Polska Grecja to ja, Noc ma taką dziwną moc, Dzielnica portowa, Proszę wróć, Dopóki jeszcze jesteśmy razem, Powiedz że to życie, Zorbę tańcz i wiele innych. Całość koncertu to grecka i polska muzyka popowa, rockowa, ludowa, połączona z bouzouki w nowych aranżacjach, i w klasycznych greckich klimatach.

Nikos Rusketos jest również:
–  Restauratorem. Jako jeden z pierwszych artystów w Polsce prowadził od 1991 r. duży lokal nocny, w którym wystąpili ze swoimi recitalami między innymi: Krystyna Prońko, Marcin Daniec, Krzysztof Krawczyk, Ewa Bem, Tadeusz Drozda, Ryszard Rynkowski, Eleni, Grupa Vox i wielu innych. Od 1998 r. prowadzi także restaurację grecką Naoussa (nazwa partnerskiego ze Zgorzelcem miasta w Grecji).
– Od 1990 roku jest przewodniczącym Stowarzyszenia Greków w Polsce DELTA z siedzibą w Zgorzelcu.
– Od 1995 roku jest już radnym miasta Zgorzelec (6 kadencji).
– Doprowadził do umieszczenia na budynku Urzędu Miasta w Zgorzelcu tablicy pamiątkowej, na której czytamy: „Grecy przyczynili się do rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego miasta Zgorzelec”.
– Przyczynił się do nazwania skweru nad nysą Bulwarem Greckim.
– Zainicjował nazwanie jednej ze Zgorzeleckich ulic imieniem polsko-greckiego bohatera – Jerzego Iwanowa Szajnowicza.
– Dzięki niemu w 1999 roku władze Zgorzelca podpisały partnerską współpracę z greckim miastem Naoussa.
– Był pomysłodawcą umieszczenia na cmentarzu komunalnym obelisku upamiętniającego ” 600 pochowanych Greków, którym nie było dane ponownie zobaczyć swojej ojczyzny”.
– Był inicjatorem tego, by wraz z władzami miasta Goerlitz odrestaurowano i odsłonięto niektóre groby zmarłych Greków, żołnierzy IV Korpusu Armii Greckiej którzy stacjonowali w obozie w Goerlitz (dziś polska strona Zgorzelca) w latach 1916–1919.
– Upamiętnił obeliskiem miejsce spotkań Greków na początku lat 50. na Bulwarze Greckim.
– Doprowadził do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w powstałym w 1949 r, Państwowym Domu Opieki Dla Uchodźców z Grecji.
– Jest dyrektorem i reżyserem 22 edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej, organizowanym w Zgorzelcu.
– Wraz z greckimi i polskimi przyjaciółmi był inicjatorem budowy w Zgorzelcu cerkwi prawosławnej.
– 8 lipca 2016 r. powstał z jego inicjatywy 4-metrowy pomnik upamiętniający 100 lecie przyjazdu pierwszych Greków do Miasta Zgorzelec/Goerlitz, w miejscu byłego obozu greckiego, gdzie przebywało około 6500 żołnierzy IV Korpusu Armii Greckiej . Obejmował on 28 hektarów. Dziś znajduje się tam Park Paderewskiego.
– W 1999 roku był inicjatorem, organizowanego do dziś, Dnia Greckiego w Dziwnowie. Miasto Dziwnów było pierwszym przystankiem Greków w Polsce. Tam w 1949 r. przygotowano tajny szpital dla rannych Greków pod kryptonimem „250”. Tam też na nowej, obcej ziemi poznali się jego rodzice. Założyli w Polsce rodzinę, w której przyszło na świat trzech synów.

Nikos Rusketos otrzymał m.in.:
– w 2006 nagrodę Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego;
– w 2006 Wyróżnienie od DSAP we Wrocławiu za Krzewienie Kultury Greckiej w Polsce;
– w 2017 zasłużony dla EUROPA MIASTA GORLITZ ZGORZELEC;
– w 2017 złoty medal Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego;
– w 2020 złoty medal zasługi od Prezydenta RP Andrzeja Dudy;
– w 2020 Brązowy medal ZASŁUŻONY KULTURZE „GLORIA ARTIS” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto:
– Jest wybranym od kilku kadencji sekretarzem Sieci Samorządowców pochodzenia greckiego, mającego siedzibę i działającego w Grecji i za granicą.
– Jest zapraszany na seminaria w Polsce i zagranicą, prezentując doświadczenia w stosunkach polsko-greckich oraz historię swoich przodków.
– W Zgorzelcu jest animatorem i organizatorem wielu wydarzeń artystycznych (charytatywnych, jak i komercyjnych): Dzieciom Zgorzelca, Wybory Miss Bobru, Kwisy i Nysy oraz wielkich koncertów z udziałem gwiazd polskiej i międzynarodowej estrady.